Co jsou to LED diody?

Svítící LED dioda

Jsou mnohonásobně úspornější než jakékoliv konvenční světelné zdroje, jejich předpokládaná životnost je až sto tisíc hodin, vyrábí se v různých barvách a jsou velice kompaktní. To vše jsou důvody neustále stoupající obliby využití LED diod k všeobecnému osvětlování.

V souvislosti s hledáním nových technologií v osvětlování se stále častěji skloňuje pojem LED dioda. Označení LED pochází z názvu Light Emitting Diode (světlo emitující dioda). Tento vysoce efektivní výbojový světelný zdroj funguje na principu polovodičových destiček, které přetvářejí elektrický proud přímo na světlo. LED diody tak mohou být velice malé a přitom dosahují poměrně vysokého výkonu.

Nastupuje nová generace zdrojů

Výrobci udávají, že LED diody vydrží svítit 50 až 100 tisíc hodin, což odpovídá přibližně 10 letům nepřetržitého svícení. To je asi 100krát déle, než vydrží běžná žárovka, která je navíc mnohem náročnější na spotřebu elektrické energie. Pro srovnání žárovka má výkon 60 W, a jedna LED kolem 0,07 W. V reálných aplikacích je většinou nutné použít více standardních LED, svítidla pak mají celkový výkon většinou do 10 W.

LED pas Vedle běžných LED však v poslední době nastupují mnohem výkonnější diody, tzv. High Power LED. Jedná se o moduly s výkonem začínajícím na 1 W, které lze dále skládat do kompaktních osvětlovacích těles a dosáhnout tak výkonu běžně v řádech desítek wattů. Svítidla s vysoce výkonnými High Power LED jsou schopna poskytnout dostatek světla prakticky kdekoliv. Využívají se zvláště k osvětlení pracovních desek, nasvícení objektů či stěn v interiéru i exteriéru, osvětlení výloh a výstavních prostorů, ale dokoce již i k veřejnému osvětlení. Více informací o aplikacich LED diod naleznete v sekcích LED diodové pásky a komponenty a LED svítila - zakázková výroba.

Míchání barev a plynulé přechody

Jednou z největších předností LED je fakt, že existují v různých barvách. Nejčastěji to je bílá, modrá, červená, zelená a žlutá. Vzhledem k tomu, že diody lze plynule tlumit či zesvětlovat, při kombinaci diod červené, zelené a modré, je možné míchat barvy v režimu RGB naprosto libovolně. Ke svítidlům jsou dodávány digitální ovladače s předvolenými funkcemi různých barevných přechodů a efektů, které je většinou dále možné měnit.

Svítidla na bázi LED diod lze s využitím jejich individuální adresovatelnosti spojovat do libovolných osvětlovacích systémů a centrálně řídit pomocí PC rozhraní (Wifi, USB apod), které nabízí plnou programovatelnost. V osvětlovaných prostorách tak lze pohodlně vytvořit jakoukoliv ambientní atmosféru. Více informací o barevných efektech naleznete v sekci RGB LED diodové projektory barevného světla

Nulové IR a UV záření, různé vyzařovací úhly

Směrové světlo emitované LED neobsahuje žádnou složku infračerveného (IR) ani ultrafialového (UV) záření. To je výhodou například při nasvěcování uměleckých obrazů, které při použití běžných halogenových žárovek časem mění barvu a praskají. LED emitují světlo pod různým úhlem, kerý je daný především interní optikou použitého čipu. Tento úhel lze dále upravit pomocí externí optiky. Ve výsledku se vyzařovací úhel pohybuje běžně od 10 do 120 stupňů.

Nízká spotřeba energie, široké uplatnění

LED diody Osvětlení pomocí LED technologie nabízí široké veřejnosti dosud těžko dostupné efekty. Kompaktní nízkonapěová svítidla nenáročná na údržbu jsou vhodná k využití kdekoliv v domácnosti, zvláště pak v koupelnách, kuchyních či podobných vlhkých prostorách. Příjemnou atmosféru je možné naladit třeba i v bazénu. Široké uplatnění nacházejí LED také při architektonickém osvětlování exotických exteriérů, zahrad, parků, soch a jiných zajímavostí.

Nejjednodušší způsob, jak vyzkoušet přednosti LED v praxi, je montហžárovky LED se standardní paticí E27, která je náhražkou klasické žárovky na 230 V, do jakékoliv lampičky. Je dostupná v různých barevných provedeních a její spotřeba elektrické energie dosahuje úrovně kolem 1 W. Více informací o těchto produktech naleznete v sekci LED žárovky a bodovky - extra úsporné.

© LEDfield 2007, design & code by blackeye.cz