LED osvětlení v praxi

LED diodové aplikace umoľňují navrhovat osvětlení na míru

Ukázka aplikace LED Originální světelné systémy integrované do stávajících prvků v místnosti jsou jedním z nejatraktivnějąích způsobů osvětlení. Vysocesvítivé LED diody jsou díky své kompaktnosti, variabilitě, ľivotnosti a hospodárnosti pro tyto aplikace ideálním světelným zdrojem.

LED diody dnes patří spíąe mezi alternativní světelné zdroje, své uplatnění však nacházejí stále častěji a postupně se stávají běžnou součástí nabídky osvětlovacích firem. Mezi jejich největší přednosti patří dlouhá životnost (výrobci udávají mezi 5 až 10 lety nepřetržitého svícení), hospodárnost (mnohonásobně úspornější než běžná žárovka) a mechanická odolnost proti poškození.

Na výběr je mnoho typů LED

Info kiosek, MHP LED diody jsou velmi variabilní a i když na pohled vypadají všechny podobně, uvnitř mohou být zcela odlišné. Jedná se o polovodičové výbojové světelné zdroje velmi kompaktních rozměrů, které emitují světlo usměrněné v určitém vyzařovacím úhlu. Každá LED má svůj čip, ve kterém výboj probíhá. Podle použitých směsí uvnitř čipu je emitované světlo různě intenzivní a má různou barvu. Čip kryje plastové pouzdro, jehož součástí je i vnitřní optika. Kromě toho se na jednotlivé LED diody často nasazují přídavné čočky, které vyzařované světlo dále usměrňují v žádoucích úhlech. Variabilita těchto základních vlastností diod umožňuje tvůrci návrhu osvětlení vždy vhodně vybrat ten správný typ pro danou aplikaci.

Žádoucí světelný výkon je dosažen jednak výběrem diody s odpovídajícím výkonem (pohybuje se zhruba mezi 0,06 až 5 W) a dále uspořádáním diod ve svítidle – tzn. použitým množstvím LED a jejich rozmístěním.

Klasické LED nebo High Power LED?

Za High Power LED lze považovat diody, jejichž měrný výkon odpovídá 0,5 W a více, přičemž nejvýkonější power LED mají kolem 5 W. Jejich největší předností je vysoký světelný výkon soustředěný na malé ploše, takže skládáním těchto diod do různých tvarů (většinou pásky, kolečka, čtverce) lze v osvětlování dosáhnout velmi dobrých výsledků. High Power LED však při provozu generují poměrně dost tepla a tak musí být správně chlazeny. Proto jsou často jejich součástí hliníkové plošky zvané chladiče, které odvádějí teplo na opačnou stranu než svítí světelný kužel. Pro instalaci systémů z power LED má vhodný způsob odvodu tepla zásadní význam, jelikož provozní teplota ve výrobcem uváděné toleranci má přímý vliv na deklarovanou životnost čipu.

V praxi se lze setkat s použitím většího množství slabších a menších klasických diod, například s průměrem pouzdra 3 či 5 mm. Tyto jednotlivé diody dávají sice méně světla než power LED, ale jsou menší a tolik nehřejí. Lze je proto snadněji seskupovat a docílit tak podobných výsledků jako s power LED. Taková řešení bývají zpravidla levnější, ale také náchylnější na poruchovost jednotlivých součástek.

Možnost plynulých barevných změn

Aplikace LED diod v hotelu LED diody všech typů jsou většinou k dispozici v různých základních barvách (bílá, teplá bílá, žlutá, červená, modrá a zelená). Pomocí sofistikovaných řídících systémů lze proto mícháním barevného světla z červených, zelených a modrých diod docílit plynulých barevných změn či jiných poutavých světelných efektů. Více informací o barevných efektech naleznete v sekci RGB LED diodové projektory barevného světla

LED pásky jsou univerzální stavebnice

Zajímavou oblastí především pro architekty a designéry je osvětlování, nasvětlování či podsvětlování různých předmětů, útvarů, výstavních a jiných prostor prostřednicvtím LED diodových pásků. Ty jsou vždy navrženy přesně na míru a stávají se tak součástí například vitrín, nábytkových stěn, kuchyňských linek, podhledů, koupelnových prvků, schodů, podlah či dlaždic. Díky své kompaktnosti a použité univerzální výrobní technologii se tyto pásky napasují i tam, kam by se jiný konvenční světelný zdroj nevešel. Více informací o aplikacich LED diod naleznete v sekcích LED diodové pásky a komponenty a LED svítila - zakázková výroba.

LED jsou ideální pro reklamní průmysl

LESTR LASER - barevné pruhy Své místo si LED diodové světelné komponenty rychle našly také v reklamním průmyslu. Spojením různých typů diod s odpovídajícím software vznikají efektní reklamní poutače, z diod lze stavět různé nápisy s dynamickými světelnými projevy, mohou prosvítit logo, měnit barvy výstavních ploch či předmětů, docílit vhodných světelných akcentů přesně tam, kde je to třeba aj. Možností využití vlastností LED je mnoho a výběr záleží jen na fantazii architektů, designérů a tvůrců světelných návrhů.

Více o možnostech aplikací LED diod v reklamním průmyslu naleznete v sekci Reklamní produkty
© LEDfield 2007, design & code by blackeye.cz