High Power LED - vysoký výkon na malé ploše

Power LED

Díky rychlému vývoji technologií v oblasti LED se dnes stále častěji lze setkat se světelným zdrojem postaveným na bázi High Power LED, neboli vysocevýkonných LED diodách. Za High Power LED lze považovat diody, jejichž měrný výkon odpovídá 0,5 W a více, přičemž nejvýkonější power LED mají kolem 5 W.

Jejich největší předností je vysoký světelný výkon soustředěný na malé ploše, takže skládáním těchto diod do různých tvarů (většinou pásky, kolečka, čtverce) lze v osvětlování dosáhnout velmi dobrých výsledků. High Power LED však při provozu generují poměrně dost tepla a tak musí být správně chlazeny. Proto jsou často jejich součástí hliníkové plošky zvané chladiče, které odvádějí teplo na opačnou stranu než svítí světelný kužel. Pro instalaci systémů z power LED má vhodný způsob odvodu tepla zásadní význam, jelikož provozní teplota ve výrobcem uváděné toleranci má přímý vliv na deklarovanou životnost čipu.

Svítidla s vysoce výkonnými High Power LED jsou schopna poskytnout dostatek světla prakticky kdekoliv. Využívají se zvláště k osvětlení pracovních desek, nasvícení objektů či stěn v interiéru i exteriéru, osvětlení výloh a výstavních prostorů, ale dokoce již i k veřejnému osvětlení.

Kouzlo míchání barev v režimu RGB

Nasvícený zámeček Vysokého výkonu High Power LED diod se často využívá při výrobě RGB projektorů barevného světla (viz. sekce RGB LED projektory barevného světla). I tyto vysocevýkonné LED existují v různých barvách. Nejčastěji to je bílá, modrá, červená, zelená a žlutá. Vzhledem k tomu, že diody lze plynule tlumit či zesvětlovat, při kombinaci diod červené, zelené a modré, je možné míchat barvy v režimu RGB naprosto libovolně. Ke svítidlům jsou dodávány digitální ovladače s předvolenými funkcemi různých barevných přechodů a efektů, které je většinou dále možné měnit.

Svítidla na bázi LED diod lze s využitím jejich individuální adresovatelnosti spojovat do libovolných osvětlovacích systémů a centrálně řídit pomocí PC rozhraní (Wifi, USB apod), které nabízí plnou programovatelnost. V osvětlovaných prostorách tak lze pohodlně vytvořit jakoukoliv ambientní atmosféru.

Extra úsporné žárovky na bázi High Power LED

High Power LED najdeme často také v úsporných žárovkách, jejichž výkon se pohybuje zhruba mezi 1 a 5 W. Žárovky jsou k dispozici s různými paticemi na 12 a 230 V. Oproti jiným žárovkám jsou LED světelné zdroje mnohem úspornější a jejich životnost je až 10x delší. Více informací o těchto produktech naleznete v sekci LED žárovky a bodovky - extra úsporné.

© LEDfield 2007, design & code by blackeye.cz